Naudas skola Latvijā organizē Finanšu pratības nedēļu, kur tās laikā dažādas institūcijas piedāvā iniciatīvas, kuru mērķis ir uzlabot iedzīvotāju naudas prasmi. Ieskaties materiālos, kurus sagatavojusi Naudas skola: https://www.naudasskola.lv/lv
BUDŽETS
< Pieraksti savus tēriņus: Excel, aplikācijā vai kladē. Precīzs izdevumu pieraksts palīdzēs saprast, kur aiziet nauda, un ļaus vieglāk noteikt, kur vari ietaupīt.
< Kategorizē savus tēriņus: pārtika, mājoklis, izklaide, transports utt. Šādi tu redzēsi, kurām jomām tērē visvairāk, un varēsi pielāgot budžetu atbilstoši savām prioritātēm.
< Sastādi budžetu un nosaki cik vajadzētu tērēt katrā kategorijā. Plānojot iepriekš, izvairīsies no pārsteidzoši lieliem izdevumiem un spēsi labāk kontrolēt savu naudu.
< Pārskati bankas konta izrakstu – vai tur nav iezagušies pārāk daudzi neredzamie tēriņi un regulārie abonementi. Pat nelieli ikmēneša maksājumi, kuri netiek izmantoti, gada laikā var veidot ievērojamu summu.
< Ievies 7 dienu likumu – izvērtēt vai tiešām pirkums ir nepieciešams. Bieži pēc dažām dienām impulss nopirkt kaut ko pazūd, kas nozīmē, ka pirkums nebija tik svarīgs.
< Pārskati regulāros maksājumus – vai visi ir nepieciešami, vai kādu nevar samazināt. Piemēram, varbūt vari pāriet uz lētāku interneta tarifu vai atteikties no kāda nevajadzīga abonementa.
< Uzsāc regulāri krāt naudu – tai nav jābūt lielai summai. Sākot pat ar pāris eiro nedēļā, ilgtermiņā vari sakrāt ievērojamu summu neparedzētiem gadījumiem vai lielākiem mērķiem.
Atceries! Ej uz veikalu paēdis, lai nenopirktu liekas lietas.
KUR PALIEK MANA NAUDA?
< Īpašuma audits – tālākos plauktu stūros nozūd daudz. Bet kas ir tas kas Tev pieder? Kas ir bijuši labi pirkumi un no kuriem nākotnē vajadzētu izvairīties?
< Pārtikas budžets – svarīgākie pirkumi ir veselīga pārtika nevis junk food.
< Skapja audits – kategorizē sev piederošo un pārskati vai nav pirkumi, kas veikti pārāk bieži un īpašumā nav 8 baltas blūzes. Fotogrāfē sev piederošo, kā tas izskatās uz auguma, lai veikalā būtu skaidrība par izvēlēm.
< Mazāk putekļu krājēju – vairāk atmiņas un piedzīvojumus!
Vairāk: https://pelcere.lv/kur-paliek-mana-nauda/
CIK LABI VEICAS KRĀPNIEKIEM LATVIJĀ?
< Izkrāptā summa 2024. gadā pārsniedza 16 miljonus eiro, kas ir gandrīz divreiz vairāk nekā 2023. gadā.
< 64 % upuru bija sievietes, īpaši vecāka gadagājuma cilvēki, kuri kļuva par telefonkrāpnieku upuriem.
< Investīciju krāpšanā cieta galvenokārt vīrieši, kuri noticēja solījumiem par ātru un ienesīgu peļņu.
< Pirmo reizi ievērojami pieauga krāpnieku mērķauditorija – cilvēki ar augstāko izglītību un vadošos amatos, kas agrāk tika uzskatīti par mazāk ievainojamiem.
< Mazie un vidējie uzņēmumi kļuva par biežiem uzbrukumu mērķiem, īpaši grāmatveži un vadītāji ar piekļuvi uzņēmuma bankas kontiem.
🚨 Atceries! Krāpnieki pielāgojas un kļūst arvien pārliecinošāki, tāpēc nekad nesniedz savus bankas datus, neapstiprini nezināmus maksājumus un vienmēr pārbaudi informāciju!
KĀ REĀLI NOTIEK KRĀPŠANA
Kā notiek telefonkrāpšana un kā neiekrist? 📞💸
Telefonkrāpnieki kļūst arvien viltīgāki – viņi zvana, runā pārliecinoši un sola lielu peļņu vai "steidzamu palīdzību". Bet kas patiesībā notiek? 👇
🔹 Solis 1: "Jūs varat labi nopelnīt!"
Viss sākas ar internetā redzētu reklāmu – "Ieguldi un pelni!" vai "Slavenība atklāj savu naudas noslēpumu!". Ja ievadi savu tālruņa numuru, jau pēc dažām minūtēm zvana "finanšu eksperts". Viņš runā laipni, uzklausa un skaidro, ka ar nelielu sākuma iemaksu (piemēram, 50 eiro) vari sākt pelnīt.
🔹 Solis 2: "Jūsu nauda strauji pieaug!"
Pēc iemaksas zvani turpinās – krāpnieks rāda viltotu platformu, kur redzi, kā "tavs ieguldījums" pieaug. Patiesībā tā ir ilūzija – nauda jau sen ir aizgājusi krāpniekiem, un viņi vienkārši cenšas pierunāt tevi iemaksāt vēl vairāk.
🔹 Solis 3: "Lai izņemtu naudu, jāiemaksā vēl!"
Kad vēlies saņemt savu "peļņu", parādās šķēršļi – jāsamaksā "nodoklis", "drošības depozīts" vai "bankas komisija". Daži cilvēki jau šajā brīdī saprot, ka kaut kas nav kārtībā, bet krāpnieki ir psiholoģijas meistari – viņi pārliecina turpināt.
🔹 Solis 4: Agresija un draudi
Ja sākas šaubas, krāpnieki kļūst uzstājīgi. Viņi zvana katru dienu, spiež uz emocijām:
🚨 "Tā ir pēdējā iespēja atgūt savu naudu!"
🚨 "Jūs taču negribat palikt bešā?"
🚨 "Jums draud tiesvedība, ja nemaksāsiet!"
🔹 Solis 5: Bankrots un apziņa, ka esi apkrāpts
Kad nauda beidzas un nevar sūtīt vairāk, zvani apklust. Krāpnieki pazūd, numuri kļūst neaktīvi, un "finanšu platforma" vairs neatveras.
💡 Kā sevi pasargāt?
✅ Nekad neatstāj savu numuru aizdomīgās vietnēs!
✅ Neuzticies solījumiem par ātru un vieglu peļņu – tas nav reāli!
✅ Pārrunā situāciju ar ģimeni vai draugiem – krāpnieki spēlē uz emocijām un izolāciju.
✅ Ja neesi pārliecināts – beidz zvanu un pārbaudi informāciju internetā.
⚠️ Ja tomēr esi iedevis naudu krāpniekiem, nekavējoties sazinies ar savu banku un policiju!
🚨 Atceries – ja kaut kas izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, tas ir krāpšana!
Vairāk:
< LTV.lv raidījums "Slazds" 8 sērijās pēta, kā darbojas krāpnieki. Tas atklāj, kādas viltības un psiholoģiskās manipulācijas viņi izmanto, un rāda, kas notiek, kad policija viņus atklāj. Raidījums apskata gan biežāk sastopamās krāpšanas, gan jaunus, maz zināmus paņēmienus. Tajā skan krāpšanas upuru un pašu krāpnieku stāsti. Eksperti skaidro, kāpēc cilvēki notic un kā tiek apmānīti. https://replay.lsm.lv/lv/skaties/raidijums/2436/slazds-krapnieku-metodes/
< Re:Baltica žurnālisti izmeklē telefonkrāpšanu, kas skar arī Latvijas iedzīvotājus un atklāj, kā no Rīgas pensionāriem izkrāpta nauda nonāk pie krāpniekiem Gruzijā. Cietušie dalās savā pieredzē, rādot naudas pārskaitījumu dokumentus. Viņi zaudēja desmitiem tūkstošu eiro, cerot uz solīto peļņu. Zvanu centri Gruzijā darbojas kā īsti uzņēmumi – darbiniekiem ir augstas algas, prēmijas un grezns dzīvesveids. Labākie "aģenti" saņem dārgas dāvanas par veiksmīgu upuru apmānīšanu. Šī izmeklēšana parāda pilnu shēmu – no Latvijas pensionāru naudas līdz krāpniekiem, kuri bez sirdsapziņas pārmetumiem svin panākumus. https://rebaltica.lv/2025/03/krapsanas-imperija-ka-zvanu-centrs-tbilisi-aptirija-pensionarus-latvija/
JAUNI & TOPOŠIE BAGĀTIE
< “Vai mani uzmetīs?” ir aizraujošs realitātes šovs – izlaušanās spēle, kas palīdz atpazīt brīdinājuma zīmes finanšu attiecībās.
< Piecās šova epizodēs četras enerģiskas komandas populāru influenceru vadībā centīsies noskaidrot atbildi uz šo jautājumu.
< Šova un plašās izglītojošās kampaņas mērķis ir uzlabot Latvijas jauniešu finanšu pratību. Projekts palīdzēs izvairīties no finanšu krāpniekiem un ēnu ekonomikas riskiem.
< Finanšu pratības iniciatīva “Vai mani uzmetīs?” mudina būt gudriem ar naudu, apzināties savas tiesības un laikus pamanīt krāpniecības pazīmes.
< Raidījumā "Jauni un bagāti" runā par naudu, biznesu, pašizaugsmi un visu pārējo, kas varētu palīdzēt kļūt par finansiāli neatkarīgu cilvēku!
< Podkāstā "Zinātne vai muļķības" eksperti skaidro, ka finansiālas brīvības sasniegšanai nepieciešama finanšu pratība un piesardzība pret ātras peļņas shēmām. Saruna ar finanšu pratības eksperti Latvijas Bankā Aiju Brikši un raidījuma "Jauni un bagāti" producentu Valteru Vestmani par to, vai patiešām iespējams ātri un viegli kļūt turīgam, investējot vērtspapīru tirgos un kriptovalūtās, atklāj gan izplatītākos mītus, gan būtiskākos riska faktorus, kas jāņem vērā ikvienam, kurš vēlas veidot savu kapitālu.
Vairāk:
< Realitātes šovs “Vai mani uzmetīs?”: https://vaimaniuzmetis.lv/
< Radio Pieci raidījums “Jauni un bagāti”: https://pieci.lv/lv/lr5/raidijumi/jauni-un-bagati/
< Delfi.lv podkāsts "Zinātne vai muļķības" https://youtu.be/eKiIECu_O-4
GADA IENĀKUMU DEKLARĀCIJA
< Ikviens, kurš maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli var brīvprātīgi iesniegt GID par 2024. gadu no 01.03.2025. trīs gadu garumā.
< GID ir jāiesniedz obligāti, ja gada laikā nav pilnībā ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai par nodokļa samaksu ir atbildīgs ienākuma guvējs (piemēram, jūrnieks, saimnieciskās darbības veicējs, nekustamā īpašuma izīrētājs) no 01.03.2025.-01.06.2025. Ja gada ienākumi pārsniedz 78 100 eiro, tad deklarācija ir jāiesniedz no 01.04.2025 līdz 01.07.2025.
< Nodokļu atmaksu var atgūt par veiktiem ziedojumiem, iemaksām privātajos pensiju fondos, uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu, medicīnas, izglītības izdevumiem.
< Attaisnotos izdevumus var atgūt par sevi, laulāto, bērniem, mazbērniem, vecākiem, vecvecākiem, brāļiem/māsām (nepilngadīgi vai mācās līdz 24 gadu vecumam).
< Katras personas attaisnotos izdevumus drīkst atskaitīt no apliekamā ienākuma tikai vienreiz, nepārsniedzot maksimālo normu 600 eiro.
< Ja nepieciešama palīdzība vērsies bibliotēkā! Ņem līdzi autentifikācijas rīkus (eParaksta vai internetbankas informāciju).
Vairāk: https://www.vid.gov.lv/lv/gada-ienakumu-deklaracija
BANKAS, KARTES UN KONTI
💳 Vēlams izveidot divus kontus – vienu, kurā ienāk nauda, un otru, kuram piesaistīta karte. Tā būs drošāk, ja karti nozaudēsi vai krāpnieks iegūs tās datus. 💡 Ja kartes kontā turēsi tikai ikdienas izdevumiem paredzētu summu, lielākā daļa naudas paliks drošībā. ❗ Šis risinājums nepalīdzēs, ja pats ielaidīsi krāpnieku savā internetbankā.
🏦 Bankas piedāvā noguldīt naudu krājkontos. Tie ir noguldījumi, no kuriem naudu var izņemt pēc 0 līdz 35 dienām bez papildu maksas. 💰 Piemēram, ja krājkontā regulāri atliksi 10 eiro mēnesī, gada laikā sakrāsi 120 eiro neparedzētiem izdevumiem un gada procentu (2 %) peļņa būs 1.30 eiro. 💰 Saņemot algu, daļu naudas vari ievietot krājkontā, lai tā pelnītu procentus katru dienu, un pēc nepieciešamības pakāpeniski izņemt, saglabājot iespēju nopelnīt pat tad, kad izmanto uzkrātos līdzekļus. No 100 eur katru otro dienu ar gada procentu likmi 2 % (2% / 365 = 0.00548%) var saņemt 1 centu. Šādā veidā vari nopelnīt procentus, par tiem jāmaksā nodokļi, ko bankas dara automātiski.
📜 Krājobligācijas Latvijā ir valsts vērtspapīri, kuros vari ieguldīt, lai droši uzkrātu un pelnītu procentus. ✅ Tās nodrošina stabilus ienākumus ar minimālu risku. 📊 Piemēram, ja iegādāsies krājobligācijas par 50 eiro, pēc gada varēsi saņemt aptuveni 1,5 eiro peļņu. Turklāt par šo peļņu nav jāmaksā nodokļi, kas padara šo ieguldījumu vēl izdevīgāku.
Vairāk:
< Banku piedāvātās procentu likmes krājkontosLatvijas Banka mājaslapā : https://www.bank.lv/component/content/article/620-aktualitates/aktualas-temas/16460-kreditiestazu-piedavatas-noguldijumu-procentu-likmes
< Valsts kase/The Treasury of the Republic of Latvia Krājobligācijas: https://www.krajobligacijas.lv/buj
< Aizliegtais paņēmiens Operācija: "Kā krāt un investēt?" https://replay.lsm.lv/lv/skaties/ieraksts/ltv/297686/aizliegtais-panemiens-operacija-ka-krat-un-investet